poniedziałek, 10 marca 2014

Jak wybrać dobry krem do twarzy?


Jak wybrać dobry krem do twarzy?




Żaden kosmetyk nie troszczy się o cerę tak świetnie jak krem. Nawilża, odżywia skórę twarzy i chroni ją przed spalinami, słońcem czy wiatrem. A w nocy pomaga się zregenerować. Ale jak wśród wielu preparatów znaleźć odpowiedni dla siebie? Podpowiemy ci, czym się kierować, by twój wybór był strzałem w dziesiątkę!


Często kierujesz się ceną preparatu, efektownym słoiczkiem, radą koleżanki albo na przykład dajesz się skusić reklamie. I tak naprawdę, gdy już zainwestujesz w nowy krem, wcale nie jesteś pewna, czy był to dobry wybór. Lepiej więc poproś sprzedawczynię o kilka próbek różnych kremów w saszetkach lub testerach, by sprawdzić ich działanie na swojej skórze, a dopiero potem możesz dokonać zakupu kosmetyku o większej pojemności. Warto też, byś dokładnie wiedziała, co powinien zawierać preparat pielęgnacyjny, żeby rzeczywiście troszczył się o twoją cerę, oraz kiedy i jak często go zmieniać. Nie każdy bowiem krem jednakowo działa na skórę, a jeśli nie odpowiada jej potrzebom - może nawet szkodzić. Czasem jest po prostu za silny. I tak preparat antybakteryjny podrażni i wysuszy cerę suchą, tłusty sprawi zaś, że skóra tłusta będzie jeszcze bardziej się przetłuszczać i nieładnie błyszczeć. Oto odpowiedzi na kilka najważniejszych pytań, które ułatwią ci wybór właściwego kremu dla siebie w drogerii.
1. Jakie substancje zawarte w kremie są potrzebne skórze?
Najważniejsze dla skóry są witaminy. Najlepiej wchłania się witamina A, którą wychwytują specjalne receptory znajdujące się w naskórku. Substancja ta doskonale wzmacnia skórę i pomaga jej się zregenerować, rozjaśnia przebarwienia, zmiękcza naskórek i przeciwdziała trądzikowi oraz tworzeniu się zaskórników. Z kolei witamina C pobudza wzrost włókien kolagenowych w skórze właściwej i tym samym dba o jej jędrność i elastyczność. Jest też wraz z witaminą E świetnym przeciwutleniaczem, chroniącym skórę przed wolnymi rodnikami - cząsteczkami przyspieszającymi starzenie się. Natomiast prowitamina B5 pobudza komórki do odnowy i chroni naskórek przed podrażnieniami. By witaminy zawarte w kremie zadziałały, kosmetyk musi zawierać ich odpowiednio dużo, np. wit. E przynajmniej 2 proc., a wit. C 8 proc. Wtedy działają one nie tylko na naskórek, ale również skórę właściwą.
2. Czy nastolatka powinna już zacząć używać kremu?
Tak. Jest to konieczne, żyjemy bowiem w zatrutym spalinami środowisku. Najlepiej, by młoda dziewczyna sięgnęła po krem ochronny na dzień z filtrami UV, taki, który ma lekką konsystencję i zapobiega utracie wilgoci ze skóry. W tej roli sprawdzą się preparaty nawilżające z serii dla nastolatek, np. firm Ziaja, Eris. W tym wieku nie warto używać kremu odżywczego, gdyż skóra wchłania tylko te składniki, których potrzebuje.
3. Jak często trzeba zmieniać kremy?
Najlepiej co 4-6 tygodni. Tyle czasu wystarczy, by stosowany przez ciebie kosmetyk zadziałał.
Warto więc zużyć 1-2 słoiczki preparatu wybranej marki, a potem spróbować innego. Taki pielęgnacyjny "płodozmian" znakomicie zadba o cerę, gdyż nie ma takiego preparatu, który dostarczyłby jej wszystkiego, czego ona potrzebuje. Ale po jakimś czasie możesz wrócić do używanego wcześniej kremu, jeśli jest twoim ulubionym. Po trzydziestce warto stosować dwa kremy do twarzy: jeden na dzień, drugi na noc.
4. Co powinien mieć w składzie dobry krem na dzień?
Przede wszystkim filtry przeciwsłoneczne UV. Słońce jest bowiem największym wrogiem skóry. Na jego działanie jesteśmy narażone nie tylko na plaży, ale też w mieście, na ulicy, i to nie tylko latem. Zimowe promienie odbijające się od śniegu są ostre i zdradliwe. Ideałem byłoby, byś bez względu na odcień karnacji używała kremu z filtrem UVB 15 (oznacza się go współczynnikiem ochrony słonecznej SPF) i zawierającym też filtr UVA, np. awobenzon, dwutlenek tytanu lub tlenek cynku. W kremie powinny się również znaleźć przeciwutleniacze (np. witaminy C i E, flawonoidy) oraz składniki nawilżające: kwas hialuronowy, gliceryna, mocznik, oleje roślinne, ceramidy, kwasy tłuszczowe, silikony czy algi. Informacji o tych wszystkich składnikach szukaj na opakowaniu kosmetyku.
5. Czym się różni krem na dzień od kremu stosowanego na noc?
Krem na dzień najczęściej ma postać lekkkiej emulsji, gdyż zawiera więcej wody niż tłuszczu. Błyskawicznie się wchłania i dzięki temu także makijaż idealnie się na nim utrzymuje. Natomiast krem na noc ma więcej substancji tłuszczowych, jest bardziej gęsty i lepiej odżywia. Zawiera bowiem skoncentrowane, silniej działające składniki, dzięki którym skóra się odnawia, m.in. witaminę A (retinol), kwasy owocowe złuszczające martwe komórki naskórka i kwas lipolowy pobudzający przemianę materii w komórkach.
6. Jeśli tuż po nałożeniu preparatu tworzą się z niego wałeczki, to został on źle dobrany?
Nie zawsze, być może krem jest po prostu zbyt gęsty albo nałożyłaś go za grubo i skóra nie jest w stanie tak szybko go wchłonąć. Zanim więc z niego zrezygnujesz, spróbuj rozprowadzić go cieniutką warstewką i odczekać chwilę z wklepaniem go w twarz, by miał czas się wchłonąć. Jeśli mimo to będą tworzyć się wałeczki, trzeba go zmienić na preparat o mniej tłustej konsystencji.
7. Czy najzdrowsze dla skóry są kremy tzw. ekologiczne?
Zazwyczaj tak właśnie uważamy że wszystko, co naturalne i ekologiczne, jest najzdrowsze dla skóry.
W przypadku kosmetyków nie zawsze jednak to się sprawdza. Składniki naturalne zawarte w kremach (np. rumianek, miód, wosk pszczeli) mogą jeszcze bardziej uczulać np. alergików niż substancje syntetyczne, uzyskiwane dzięki nowoczesnym technologiom, które są poddawane testom dermatologicznym.
8. Czy to prawda, że każdy krem do twarzy nawilża skórę?
Tak. Ale nie - jak to sobie wyobrażamy - poprzez dostarczanie jej wody. To zawarty w preparacie tłuszcz, pokrywając skórę, nie pozwala na uciekanie wody. Tyle wystarczy cerze młodej. Dojrzałej kosmetyk powinien dostarczyć też substancji nawilżających, m.in. ceramidów, by uzupełnić jej naturalne nawilżacze, których z wiekiem wytwarza coraz mniej.



6 komentarzy:

  1. Zauważyłam, że w drogeriach praktycznie wszystkie kremy dedykowane nastolatkom są przeciw trądzikowi, matujące, antybakteryjne. A przecież nie każda nastolatka ma cerę trądzikową czy tłustą ... :( I niestety większość nastolatków sięga po te właśnie dedykowane im kremy nie zważając na to,że ich cera wymaga czegoś innego.

    OdpowiedzUsuń
  2. Zgadzam się absolutnie ze wszystkim. Najważniejsze żeby dobierać kremy do potrzeb swojej skóry :-) Świetny post :-)

    OdpowiedzUsuń
  3. Ja też już to wiem,kiedyś testowałam jak oszalała,wszystko co było w reklamie,albo pomogło koleżance. Nie słuchałam swojej skóry. dzisiaj wiem czego potrzebuje,co jej służy i generalnie nie mam żadnych większych problemów z cerą. czasami w te dni jakiś nieprzyjaciel i to wszystko :)

    Bardzo przydatny post :)

    Pozdrawiam

    biszkopcik86.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  4. bardzo dobry post! Ja zawsze patrzyłam na zawartość witaminy E
    Fajnie, że ktoś nareszcie poruszył ten temat, bo pokazanie denka jednak mi nie wystarcza

    pozdrawiam cieplutko

    OdpowiedzUsuń