niedziela, 2 marca 2014

Skuteczne sposoby pielęgnacji skóry wrażliwej


Skuteczne sposoby pielęgnacji skóry wrażliwej





Co to znaczy, że skóra jest wrażliwa z punktu widzenia dermatologa?


  • Reakcja alergiczna wynika z mechanizmów immunologicznych organizmu i występuje za każdym razem podczas kontaktu z daną substancją. Natomiast reakcja podrażnieniowa jest uzależniona od licznych czynników, np. koncentracji składników w kosmetykach, pory roku, stanu skóry, wilgotności powietrza.
  • Skóra wrażliwa jest po prostu nadreaktywna z natury, reaguje pobudzeniem na różne bodźce.Można również samemu uwrażliwić skórę: działaniem mechanicznym, wysokimi stężeniami substancji aktywnych, nadmiernym opalaniem lub zwykłym brakiem ochrony przed wiatrem i mrozem. Także z wiekiem nadreaktywność skóry się zwiększa, ponieważ proces starzenia prowadzi do jej suchości i osłabienia mechanizmów obronnych.

Jakich kosmetyków należy unikać mając wrażliwą skórę?


  • Nie ma substancji bezwzględnie zakazanych przy jej oczyszczaniu i pielęgnacji. Jednak stosując preparaty, które zawierają substancje potencjalnie drażniące, należy zachować szczególną ostrożność. To bardzo indywidualna kwestia. Czasami nawet retinol i silne substancje przeciwzmarszczkowe są dobrze tolerowane przez skórę, jeżeli jest odpowiednio przygotowana, a terapię wprowadza się  stopniowo.

Jakie środki do mycia skóry wrażliwej najlepiej stosować?


  • Preparat myjący jest najczęstszym źródłem podrażnień i alergii. Dlatego warto sięgać po emulsje i żele przeznaczone do skóry wrażliwej oraz po syndetowe kostki myjące. Są one znaczniej mniej drażniące. Należy unikać zwykłego mydła, ponieważ nie dość, że podrażnia skórę, to jeszcze dodatkowo ją wysusza. Trzeba też zwrócić uwagę na to, by w kosmetyku było jak najmniej barwników. Polecam preparaty Cetaphil, Physiogel i kostkę myjącą Pure & Sensitive Dove, w których wyeliminowano również najczęściej uczulające substancje zapachowe. Bardzo dobrze sprawdzają się płyny micelarne.
  • Ze względu na budowę miceli (lipidy i woda), dobrze emulgują zanieczyszczenia: makijaż, sebum i substancje pochodzące z środowiska. Płyny micelarne są wręcz stworzone do skóry wrażliwej, ponieważ nie zawierają barwników ani dodatków zapachowych. Z kolei mleczka do demakijażu zostały stworzone z myślą o osobach ze skórą suchą.

Jaki błąd najczęściej popełniamy podczas oczyszczania skóry?


  • Robimy to zbyt intensywnie. Skóra po umyciu nie powinna być przesuszona i ściągnięta. Takie uczucie jest spowodowane odparowaniem wody i wypłukaniem lipidów z jej wierzchnich warstw rogowych. Zazwyczaj winny jest zbyt agresywny środek oczyszczający. W przypadku skóry wrażliwej lepiej nie stosować też mechanicznych peelingów (drobno- i gruboziarnistych). Ich drobinki ścierając naskórek dodatkowo go drażnią, przez co może jeszcze bardziej się uwrażliwić.Możliwe jest wręcz pojawienie się odczynów alergicznych.
  • Oczywiście skóra wrażliwa, jak każda inna, również potrzebuje złuszczania, odtykania porów i zmniejszania ilości zaskórników. Wówczas sięgamy po peelingi enzymatyczne lub preparaty w postaci kremów. Dokładnie oczyszczają skórę, ale ich skład opiera się o enzymy roślinne, np. papai lub kwas migdałowy, które delikatnie oddzielają martwe komórki warstwy rogowej.Bardzo ważne jest, by unikać przy tym tarcia skóry. Problem zaskórników pomagą zmniejszyć też odpowiednie kosmetyki pielęgnacyjne na dzień, jak żel-krem Cleanance K Avene, krem redukujący niedoskonałości Purritin Iwostin lub serum Sebium Biodermy z kwasem glikolowym.

9 komentarzy:

  1. bardz dobry post, przydatny dla wielu osób. ja mam skórę trądzikową niestety! już chyba wolałabym mieć wrażliwą. chociaż i to i to niezbyt ciekawe.
    buziaki! :-))

    http://neffii.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękuję ;) Niedługo dodam posta odnośnie skóry trądzikowej ;))

    OdpowiedzUsuń
  3. Super rady :)

    Bardzo podoba mi się Twój blog.Masz może ochotę na wspólną obserwację?:)

    OdpowiedzUsuń
  4. swietny post ,ja mam bardzo wrazliwa cere ,dlatego od lat uzywam wyprobowanych kosmetykow ,bardzo boje sie eksperymentowac ,bo zazwyczaj zle sie to dla mnie konczy ,mam twarz albo tak opuchnieta jakby mnie stato pszczol pogryzlo :/
    http://zielonoma.blogspot.it

    OdpowiedzUsuń
  5. Bardzo fajny post.
    Dużo rad, które naprawdę można wypróbować.
    Ja zazwyczaj nie używam jakiś kosmetyków na twarz, ale fajne tak się dowiedzieć na wszelki wypadek ;)

    milka966.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  6. Ooo w końcu konkretny, urodowy blog :)
    Pozdrawiam,
    umbr4.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  7. Informacja nie spam!!

    W związku z tym, że obserwujesz mojego bloga K JAK KSIĄŻKA http://kjakksiazka.blogspot.com chciałam Cie poinformować, że przeniosłam się na adres

    http://peronczwarty.blogspot.com

    Będzie mi ogromnie miło, jeśli będziesz nadal zaglądać do mnie i mnie obserwować, nie chciałabym stracić czytelników. Pozdrawiam serdecznie

    OdpowiedzUsuń